Awantura o Lenę

Wraz z pojawieniem się telewizyjnej sagi „Girls” serialowi maniacy podzielili się na dwa obozy. Jedni byli zachwyceni dosadnością, nietuzinkowym humorem i autentyzmem, jaki bije od tytułowych Dziewczyn. Inni uznali, że rzecz jest niezrozumiała, względnie – przereklamowana. Tak czy inaczej Lena Dunham, grająca główną bohaterkę serialu – Hannę, a także reżyserka przedsięwzięcia i scenarzystka, otrzymała Złoty Glob i nominacje do nagrody Emmy aż w czterech kategoriach. Lena zaczęła pojawiać się na okładkach, udzielać wywiadów, pozować na czerwonym dywanie w drogich kreacjach. Skupiony na nieustannym roztrząsaniu dylematów związanych z ciałem i urodą świat, zamilkł stropiony. Bo Lena ładna, w powszechnym tego słowa znaczeniu, nie jest. Nie jest też zgrabna i szczupła. Co zrobić z tym fantem? Dziewczyna ma piękny umysł, fenomenalne pomysły i niewątpliwy talent, ale też – oponkę wokół talii, nieforemne piersi i bardzo przeciętną twarz. Na domiar „złego” znalazła sposób na walkę z własnymi demonami: przed prowadzoną przez siebie kamerą nieustannie paraduje rozebrana do rosołu, budząc w wielu dyskomfort oglądania nieidealnego, ale na pewno bardzo prawdziwego kobiecego ciała.
I teraz kolejny szok! Oto Anna Wintour, naczelna amerykańskiego Vogue, u której okładka jest nieprzeciętną nobilitacją i wiele gwiazd, aż gryzie palce w oczekiwaniu na zaistnienie w biblii mody, oddaje ją brzydkiemu kaczątku Hollywood. (Ach, co musiała czuć Victoria Beckham, której Wintour niegdyś odmówiła okładki, ze względu na tandetny wizerunek silikonowej królowej!).  W skupionym na pięknie zewnętrznym świecie mody grzmi. Lena? W Vogue? Zaraz potem wprawne oko czytelnika wypatruje przeróbek graficznych i z przekąsem informuje opinię publiczną, że nawet w przypadku promocji pięknego mózgu trzeba koniecznie podkolorować (podnieść, naciągnąć, wygładzić etc) piękno cielesne. Bo inaczej w dzisiejszych realiach po prostu się nie da.
A co Wy sądzicie o tej całej burzy?
Kierujemy Was do dowcipnego i bardzo celnego komentarza – klik!photos from: marie claire, vogue, interviev, rolling stone, zeberka, elle, in style.

Leave a Comment