Czy można nauczyć się stylu?

Co sprawia, że jesteśmy postrzegane jako kobiety stylowe? Ilość pieniędzy, jaką jesteśmy w stanie jednorazowo wydać na markowe torebki i buty? Czerwona podeszwa szpilek, świadcząca o tym, że ubieramy się u najlepszych? Lista znanych w całym mieście specjalistów od urody, których odwiedzamy regularnie i z pełnym przekonaniem, że jest to nieodzowne?
Nie wiemy jak odpowiecie na te pytania, my skłaniamy się ku wersji: niekoniecznie. Styl ma niewiele wspólnego z metkami, finansami i sztabem ludzi, którzy o nas dbają. Można być kobietą z klasą i niesamowitym wyczuciem stylu przy naprawdę skromnym budżecie, można też każdym swoim publicznym wystąpieniem prowokować salwy śmiechu, pomimo wielkiego nakładu energii i  pieniędzy.

Co składa się na styl? Na pewno samoświadomość. A więc wiedza na swój własny temat – o swoich mocnych i słabych stronach, o tym, co należy z dumą pokazywać i podkreślać, oraz co należy zakryć. Styl to także zgrabny kompromis pomiędzy inspirowaniem się aktualnymi trendami i umiejętnością czerpania z klasyki i tego, co wiecznie modne. A zatem – krytyczne spojrzenie na bieżące tendencje, płynące z wybiegów. Stylowa kobieta to wreszcie taka, która wie czym jest dobry smak, kultura osobista i modowy oraz towarzyski savoir vivre. Jest za pan brat z minimalizmem i filozofią: less is more, a jej słowem kluczem jest: umiar.

I wreszcie: czy stylu można się nauczyć?  Dzisiejszy przegląd zdjęć znanych i lubianych pokazuje, że jak najbardziej. Nigdy nie jest za późno na lekcję stylu (a może raczej – cały kurs! ;)). Pamiętacie Victorię Beckham z czasu silikonowych piersi, solariowej opalenizny i dopinek? Brzmi strasznie, a jeszcze gorzej wygląda. Na szczęście to już odległa historia – dawna Posh Spice to dziś kwintesencja znakomitego stylu i modowej powściągliwości. Podobną drogę przeszły między innymi piosenkarka Jennifer Lopez oraz aktorka Emma Watson (tej ostatniej jednak można wiele wybaczyć, bo gdy pokazywała się światu w swych niekoniecznie przemyślanych stylizacjach, była bardzo, bardzo młoda).
A więc – tak, można nauczyć się stylu, a każda z nas może stać się jego ikoną.
Nawet jeśli zaczynałyśmy od doklejanych paznokci i przerysowanego makijażu i ultrakrótkich spódniczek.

Victoria kiedyś

Victoria dziś

 

 

Jen kiedyś

Jen dziś

 

Emma kiedyś

Emma dziś

 

Leave a Comment