Modowa kultura

Kto z nas nie zna popularnego „Tańca z Gwiazdami”, który co tydzień gromadził rzesze przed telewizorami? Moda na taniec kilka lat temu ogarnęła całą Polskę. Tańczył każdy, w każdym wieku, w każdym zakątku kraju. Dziś taniec jest w odwrocie, bo oto jego miejsce zajęła moda na… MODĘ! I tak oto blogi modowe czają się na nas z każdej strony sieci, stylizacje to dziś codzienność niemalże każdej nastolatki i nie tylko, buszowanie po sklepach i lumpeksach, wyprzedaże i nieustanna pogoń za wyszukanymi markami to dziś cel, prestiż, a nawet zawód. Kiedyś taneczne, a dziś modowe szaleństwo opanowało Polskę. A wraz z tym szaleństwem ruszyła cała modowa kultura, którą zwłaszcza w kontekście wakacji warto rozważyć.

 KSIĄŻKA

Oprócz tony poradników w stylu: „jak się ubrać, jak uszyć coś z niczego” znaleźć można też propozycje ambitne, ciekawe i inspirujące, odsłaniające wielki świat mody i będące sine qua non każdego, kto chce się modą zajmować. Niemniej jednak wciąż wiele interesujących lektur to nadal pozycje anglojęzyczne. Jeśli zdecydujecie się na książkową inwestycję w modę, zajrzyjcie do Empiku lub też do dwóch warszawskich księgarni:  TMC (ul. Plater) lub Bookoff (ul. Ogrodowa). A jeśli przypadkiem wakacyjne szlaki zawiodą Was do Los Angeles to obowiązkowo odwiedźcie The Fashion Book Store. Nasze typy:

100 idei, które zmieniły modę, Worsley Harriet – o ideach, które prowadziły do zmian w modzie. Lektura łącząca nie tylko modę, ale też elementy historii i socjologii.

Moda XXI wieku, Terry Jones – też jako wstęp do mody. Liczne anegdoty o twórcach mody, historie z ich życia. Zestwienie cenne i ciekawe.

Fashion People. Poland, Dorota Wróblewska – zbierane w całej Polsce przez różnych fotografów zdjęcia osób, które na ulicy się modowo wyróżniały. Różnie ludzie, różne style i różne podejścia do mody.

Irreverent, Carine Roitfeld –trzeba i warto przeczytać. Sama była naczelna francuskiego Vogue’a pisze o modzie i swojej przygodzie z magazynem.

FILM

Czy to w multipleksie czy w domowym zaciszu na wakacje wieczory ciekawą propozycją są filmy o modzie. Wybór jest duży – od najnowszych produkcji biograficznych poprzez filmy starsze z modą w tle. Każdy z nich wyjątkowy i warty wakacyjnego wieczora:

Coco avant Chanel (2009)
Dokument z efektownymi kostiumami. Opowieść o legendzie mody.

Diabeł ubiera się u Prady (2006)
Film, który poruszył środowisko modowe i który wpisał się niemalże w kanon filmów modowych. Absolutny must have

Pret a porter (1994)
Dreszcz emocji i świat mody od kuchni w świetnej obsadzie aktorskiej z Julią Roberts i Sophią Loren na czele.

Yves Saint Laurent (2014)
Polska premiera filmu odbyła się w maju tego roku. Film, w którym modowa pasja splata się z uczuciami wizjonera i walką o swoje marzenia.

WYDARZENIA

Wydarzeń modowych podczas wakacji nie brakuje, a co ważne eventy te odbywają się nie tylko w stolicy. Nasze typy:

Łódz: Elegancja-Francja.
Z historii haute couture – wystawa, która pokazuje zjawisko tzw. „krawiectwa wysokiego” we Francji. 44 eksponaty wraz z opisami i dokumentami stanowią doskonały wstęp do historii mody we Francji. Wystawa dostępna do końca sierpnia. Szczegóły TU!

Białystok: Fashionable East!

Wielkie święto mody w pięknych okolicznościach krajobrazu północno-wschodniej Polski. Happeningi, pokazy mody, koncerty to tylko niektóre z punktów programu tego festiwalu mody. Czterodniowa impreza modowa, która rozpocznie się 31 lipca i potrwa do 3 sierpnia. Szczegóły TU!

Kraków: Fashion Democracy
Modowy event, który odbędzie się w ostatni weekend lipca w stolicy Małopolski. W programie pokazy mody, a także specjalna strefa – showroom, w którym będzie można nie tylko porozmawiać z młodymi projektantami, ale także zrobić modowe zakupy w korzystnych cenach. Szczegóły TU!

 

Leave a Comment