Pole Dance

Zapewne na hasło „taniec na rurze” Waszym oczom ukazują się erotyczne wygibasy roznegliżowanej Pani w zadymionym klubie, która ku uciesze Panów wije się niczym zalotna kotka. Mało kto wie, iż współczesny taniec na rurze (tzw. pole dance) to połączenie tańca z akrobatyką, przedstawieniem teatralnym i pokazem cyrkowym. Jago źródeł możemy doszukać się w dalekiej przeszłości, w plemiennych rytuałach afrykańskich, gdy wsparte o drewniany pal kobiety zachęcały swym tańcem plemiennych wojowników.

Pole dance w wydaniu erotycznym narodził się dopiero w latach dwudziestych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Publikę małych miejscowości zabawiały jeżdżące od miasta do miasta „jarmarki”, podczas których, w osobnych namiotach, swoim tańcem wsparte o wertykalny drążek kobiety zabawiały swym tańcem mężczyzn. Przeniesiony następnie do barów i klubów z stiptizem wpisały się w przestrzeń mieszkalną Kanady i USA.

Najambitniejsze tancerki nocnych klubów udoskonalały z biegiem lat swoje pokazy o przeróżne figury akrobatyczne, stąd niewiele czasu musiało minąć by powstały pierwsze szkoły pole dance oraz filmy instruktażowe. Niezwykłą rolę w promowaniu tego typu aktywności odegrała kanadyjka Fawni Mondey, która wprowadziła taniec na rurze jako nowoczesną formę fitness (pole fitness) oraz dyscyplinę sportową. Jego uprawianiem – oprócz znanych gwiazd (m.in. Kate Hudson, Madonna, Paris Hilton, Jessica Alba) – chwali się coraz więcej przeciętnych kobiet. Kiedy Ty planujesz podjąć pierwsze kroki w tej dyscyplinie? Trzeba powiedzieć, że przygotowywane przez najlepsze zawodniczki show niezwykle imponują!

Leave a Comment